Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Adet (Regl) ağrısı cinsel olgunluğa ulaşmış genç kızların ve kadınların en büyük korkularından birisidir. Hatta adet ağrısıyla başa çıkamayarak, soluğu hastanenin acilinde alan kişilere sıklıkla rastlayabilirsiniz. Yaklaşık ayda bir defa yaşanan bu durumu, doğal yollar ile azaltabilmek mümkün.

  • Keten Tohumu Kullanın: Kahvaltılarda ve ara öğünlerde tüketebileceğiniz keten tohumu, gerginliğinizi ve ağrılarınızı azaltacaktır.
  • Kalsiyum Alın: Yapılan araştırmalarda adet dönemlerinde kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesinin, ağrıyı azaltabileceği ortaya konulmuştur. Kalsiyum yoğun olarak ton balığı, brokoli ve soya sütünde bulunuyor.
  • Sıcak Su Torbası: Karın bölgenizin alt kısmına koyabileceğiniz sıcak su torbası, ağrılarınızı oldukça fazla azaltacaktır. Ayrıca ayaklarınızı sıcak suda bekletmekte iyi gelecektir.
  • Zencefil Çayı: Zencefil uzun yıllardan beri adet sancılarına iyi geliyor olmasıyla bilinir. Limon ve bal ile hazırlayacağınız zencefil çayını günde 2 defa tüketmeniz, sıkıntınızın azalmasını sağlayacaktır.

Adet Sancısı Neden Oluşur?

Bazı kadınların çok şiddetli bazılarının ise hafif seyirli yaşadığı adet sancıları, normal olarak kabul ediliyor. Fakat aşırı ve şiddetli durumlarda altında yatan başka sebepler olabileceğinden jinekoloğun muayene etmesi gerekebiliyor. Rahim içerisinde meydana gelen kasılmaların en büyük nedeni ise, prostaglandin maddesinin salgılanmasıdır. Bu maddenin fazla veya az salgılanması adet sancılarına neden olur. Fakat bu durum sürekli şiddetli bir halde devam ediyorsa bir enfeksiyondan veya kistik problemlerden şüphelenilebilir. Bu sebeple sık ve şiddetli regl sancısı çekiyorsanız, mutlaka doktora danışarak gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Bu yazı 1491 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM