20’lik Diş Baş Ağrısı Yapar Mı?

Paylaş
 

20’lik dişler adından da anlaşılacağı gibi 20 yaş dişleridir. Bu dişlerin çıkış aşaması kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kimi insanlarda 20’lik dişler 20 yaşından önce çıkmaya başlasa da, kimisinde zamanında ya da çok daha sonrasında çıkabilmektedir.

Her bireyin damak yapısı bir birinden farklılık gösterebildiği için 20’lik dişlerin çıkış süreci de buna bağlı olarak değişebilmektedir. Bu dişler diğerlerine göre yapısı gereği ve daha geri planda kaldığı için sağlamlığı daha az olmakta ve erken çürüme yapabilmektedir. Diş fırçalama işleminde fırça ucunun damağın en arka bölümünü daha zor temizliyor olması da buna olumsuz anlamda destek olmaktadır.

20’lik Diş Baş Ağrısı Yapar Mı?

20’lik dişler en son çıkan dişler olduğundan ve damak yapısının bu dönemde daha kemikleşmiş hale bürünmesinden dolayı 20’lik diş baş ağrı yapar mı sorusunun cevabı evet olacaktır. Bu dişler çıkış aşamasında damağı yararak ve zorlayarak yol bulmasından dolayı fazlaca ağrı yapabilmektedir. Çene ve baş bölgesine kadar yayılabilen bu ağrılar, bazı kişilerde çok sancılı bir süreç oluşturmaktadır.

Diş ve damak bölgesinde oluşan ağrıların baş bölgesine yayılması önüne geçilemeyecek bir durumdur. Diş, çene ve baş bölgesine doğru yayılan ağrı genelde zonklama şeklinde olmaktadır. Bu ağrı durumu, kişilerin damak yapısı ve ağrı eşiğine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle kimilerinde çok fazla hissedilmeyecek düzeyde ağrı olabilmektedir. Öyle ki bazı insanlar 20’lik dişlerinin ne zaman çıkmaya başladığını hatırlamayacak kadar rahat bir 20 yaş dişi çıkarma evresi geçirebilmektedir.

20’lik dişlerin ömrü kimi insanda daha az olabilmektedir. Bu dişlerde oluşan erken çürük ve apselerden dolayı çekme zorunluluğu oluşan durumlarla karşılaşılabilmektedir. Düzenli bir şekilde diş bakımı yapıldığı takdirde bu zamanı olabildiğince ileriye atmak yine bizlerin elinde olacaktır.

Bu yazı 9897 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM